< Zpět na výpis | 5. března 2019

Nové tiskopisy k prohlášení k dani a k ročnímu zúčtování daní

Rok 2019 s sebou přinesl spoustu změn, které se v daňové oblasti dotknou víceméně každého z nás. Jednou z nejvýznamnějších novinek je kromě jiného i zavedení nových tiskopisů k takzvanému Prohlášení k dani a rovněž i k samotnému Ročnímu zúčtování daní.

Tyto tiskopisy byly doposud součástí dvoulistu, tedy tiskopisu číslo 25, který kromě samotného prohlášení poplatníka k dani obsahoval i žádost o roční zúčtování daně prováděné zaměstnavatelem. Novým tiskopisem, který se bude zaobírat rokem 2018, je tiskopis číslo 26, který lze nově podávat i elektronickou formou. V případě, kdy vám ale v zaměstnání takzvaně „dobíhá“ tiskopis starší verze, tedy číslo 25, který byl vždy v platnosti po tři zúčtovací období, můžete v něm i nadále pokračovat a to respektive do chvíle, kdy na něm podepíšete třetí kolonku daného roku.

Žádost o roční zúčtování daně

Změny se dočkal i tiskopis žádosti o roční zúčtování daně, který je momentálně rovněž jednodílným. Žádost o roční zúčtování tudíž lze stejně tak jako u prohlášení k dani, nově podávat elektronicky, přičemž musí být jasně identifikován zaměstnanec, kterého se daný tiskopis týká. Někomu elektronická varianta vyhovuje více, někomu zase naopak méně a spatřují v ní spíše než užitek, nevyužitý potenciál. Pro rok 2019 lze samozřejmě jak jinak než zkombinovat variantu nového tiskopisu s tiskopisem starším. Rovněž zaměstnavatel tento tiskopis nemusí vůbec využít. Prohlášení, které zaměstnanec učinil na předchozím dvoudílném prohlášení lze pro výpočet ročního zúčtování daně samozřejmě bez obav použít.

Elektronickou možnost podání ocení zejména zaměstnavatelé většího množství zaměstnanců

Možnost využít elektronickou formu Prohlášení k dani a také Ročního zúčtování daně ocení zejména zaměstnavatelé většího množství zaměstnanců či ti, kteří řeší své zaměstnance dodavatelským způsobem. Zjednodušení personální agendy je tak pro ně v tomto případě více než příjemné.

Veškeré aktuální daňové tiskopisy nalezente na webu https://www.financnisprava.cz/cs/danove-tiskopisy/databaze-aktualnich-danovych-tiskopisu


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace