< Zpět na výpis | 16. července 2019

Oddlužení v roce 2019

Přes 800 tisíc osob, se nachází v exekuci. Většina těchto lidí tak několik let čelí takzvané dluhové pasti, ze které se jen velmi těžce dostávají ven.

Jediným vhodným řešením, jak se navždy zbavit svých dluhů, je možnost podstoupit takzvané oddlužení. Cesta k tomuto oddlužení je sice trnitá, avšak na jejím konci na klienta čeká bezstarostný život bez dluhů. Jaké jsou podmínky pro podstoupení oddlužení a jak o něj lze požádat?

Kdo může o oddlužení požádat?

O oddlužení může požádat jak fyzická, tak i právnická osoba, která je ovšem takzvaným nepodnikatelem. OSVČ podnikatelé mohou možnosti oddlužení využít pouze tehdy, jsou-li jejich dluhy spotřebitelského charakteru. Tehdy, trápí-li je dluhy z podnikání, musí splnit jisté podmínky, které je na jejich cestě k oddlužení budou doprovázet. Novela insolvenčního zákona, která vzešla v platnost 1. června 2019 navíc osobní bankroty zpřístupňuje širšímu spektru lidí, než tomu bylo doposud.

O čem oddlužení je?

Princip oddlužení spočívá v tom, že na základě soudního rozhodnutí dojde k dohodě mezi věřitelem a samotným dlužníkem. Tato domluva bude spočívat v tom, že dlužník zaplatí věřiteli celu dlužnou částku a to i s možností, že bude část dluhu dlužníkovi odpuštěna. Na majetek samotného dlužníka nelze již poté, co soud zahájí osobní bankrot, uvalit jakoukoliv exekuci a také již neporostou dlužníkovi úroky z úvěru. Úvěr tak bude doslova zmražen a již se s ním nebude nadále nic dít, jako by tomu bylo v případě, kdy by se dlužník pouze snažil splácet část jistiny. Jedinou nevýhodou, kterou klienti v osobním bankrotu spatřují, je zveřejnění jejich osobních údajů na stránkách Ministerstva spravedlnosti. Pokud vás zajímá, jak je dluhy možné v rámci osobního bankrotu splatit, tak to lze provést dvěma cestami a sice tak, že bude dlužník svůj úvěr věřiteli splácet zpeněžením již existujícího majetku anebo bude dluhy splácet za pomoci pravidelných splátek. Samozřejmě může oba dva způsoby rovněž i zkombinovat. Soud ovšem při projednávání o možnosti splátek vždy přihlíží jak k možnostem samotného dlužníka, tak i věřitele.

Poplatek insolventnímu správci

Od 1. června roku 2019 má nově právo požádat o oddlužení každý, jenž bude schopen měsíčně platit insolventnímu správci částku 1.089 Kč a také mu nebude dělat problém stejnou částku posílat na umoření svých dluhů. Rovněž je zde třeba splnit ještě několik dalších podmínek, které vás dovedou až ke zdárnému oddlužení.

Zpeněžení majetku a splátkový kalendář

Při samotném oddlužení může dlužník postupovat tak, že bude, jak již bylo řečeno, splácet část svého dluhu zpeněžením svého již existujícího majetku a dále formou jednotlivých měsíčních splátek. Musí tak v tomto případě počítat s tím, že bude muset být schopen platit měsíční splátky alespoň ve výši 2.178 Kč a zároveň mu bude rozprodáván jeho majetek. Každý měsíc se tak dlužníkovi z platu strhne určitá částka a k úplnému oddlužení mu bude stačit, když splatí minimálně 60% všech svých dosavadních dluhů a to během tří let. Pokud by požádal o pětiletou lhůtu splácení, bude se jednat o minimálně 30% splacených pohledávek, přičemž mu bude zbytek dluhů odpuštěn. Pokud se mu ovšem nepodaří za pět let splatit minimálně 30% svých závazků, bude o prominutí zbývajícího dluhu rozhodovat soud, který se bude rozhodovat nad tím, zda dlužník vynaložil veškeré své úsilí právě na splacení svých dluhů či zda mohl pro splacení závazků udělat více.

Jak mohou o oddlužení požádat invalidé a důchodci?

Zadlužení důchodců a lidí invalidních, rok od roku stoupá. Špatné ekonomické důvody pak ženou do dluhových pastí stále více starších a také nemohoucích lidí. Ti se mnohdy ze svých dluhů nejsou schopni nikdy dostat a to zejména z toho důvodu, že valná většina z nich není již ekonomicky aktivní či být ani nemůže. Pro ně je tak ve hře od 1. června letošního roku k dispozici schůdnější možnost, jak splatit své dluhy a oddlužit se a to ta, že budou měsíčně platit minimálně 2.178 Kč, která bude připadat na splacení jejich dluhů a tím pádem budou během pouhých tří let, zbaveni veškerých svých dluhů.Nejste spokojeni se svojí mzdou? Najděte si dobrou práci u nás

Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace