< Zpět na výpis | 27. prosince 2018

Otcovská dovolená aneb proč jí využít?

O otcovské dovolené padla poprvé zmínka v roce 2017 a ihned poté se dočkala obrovského zájmu z řad potencionálních tatínků.

Zejména těm měla a má otcovská dovolená zpříjemnit prvních 7 dní v období šestinedělí a přitom je nepřipravit o mzdu. Tatínkové se tak díky otcovské dovolené mohou velmi dobře zapojit do běhu domácnosti v prvních dnech života jejich potomků a mohou tak skvěle pomoci i mamince, která je v prvních dnech života jejich rodinného štěstí více než unavená. Nelze se tak divit, že možnost vzít si otcovskou dovolenou od roku 2018 neváhalo hned několik stovek novopečených tatínků. Víte však, jak a kdy o otcovskou dovolenou zažádat?

Žádost o otcovskou dovolenou podáváte vy a váš zaměstnavatel

Tiskopis žádosti o otcovskou dovolenou se dá velmi snadno stáhnout na stránkách OSSZ. Po jeho vyplnění stačí požádat svého zaměstnavatele o to, aby odeslal a to například elektronicky takzvanou Přílohu k žádosti o dávku, která stejně tak, jako je tomu u matek žádajících o peněžitou pomoc v mateřství informuje OSSZ o výdělku tatínka za uplynulý rok. O otcovskou dovolenou je však třeba požádat do konce šestinedělí čerstvě narozeného potomka. Později již nárok na otcovskou dovolenou zaniká. Ptáte se kolik za ušlých sedm dní volna, které jsou maximem, dostanete? Odpověď zní, že velmi slušných 70% vaší stávající mzdy. Tudíž se jakožto živitel rodiny nemusíte obávat jakékoliv finanční ztráty po dobu, kdy budete své manželce či partnerce pomáhat s přebalováním a krmením vašeho společného potomka.

Ženy se radují, zaměstnavatelé pláčou

Ženy samozřejmě tuto ochotnou pomoc, kterou jim stát nabídl, velmi kvitují. Muž totiž může být v těch nejtěžších chvílích se ženou doma a postarat se tak o nákupy, domácnost či pomoci s péčí o miminko. Nejenže si tak vytvoří krásné poutko k novému životu, ale bude moci na vlastní oči okusit, jak mateřská dovolená opravdu funguje na ostro. Ti, kteří již takovou radost nemají, jsou zaměstnavatelé a to především ti, kteří šovinisticky odsuzují přičinění muže v domácnosti a radikálně hlásají do světa, že o dítě se má starat matka. Kromě jiného navíc na týden přijdou o zaměstnance, který je pro ně například nenahraditelný a nemohou s tím absolutně nic dělat. Odpovědí pro tyto zaměstnavatele je, že dnes je již do značné míry jiná doba a že není nic špatného na tom, zůstat se ženou a dítětem alespoň týden doma či si vzít dokonce i mateřskou dovolenou.Nejste spokojeni se svojí mzdou? Najděte si dobrou práci u nás

Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace