< Zpět na výpis | 29. dubna 2019

Podpora v nezaměstnanosti v roce 2019

Přišli jste z nějakého důvodu o zaměstnání a chtěli byste tak vědět, jak se žádá o podporu v nezaměstnanosti?

Poradíme vám, kde si o příspěvek můžete požádat a jaké formuláře budete k žádosti o podporu v nezaměstnanosti potřebovat.

Komu plyne nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Nárok na vyplacení podpory v nezaměstnanosti nikoliv příspěvku v nezaměstnanosti, plyne žadateli při splnění několika zásadních podmínek. Mezi které patří:

  • Musíte disponovat bydlištěm na území ČR
  • O podporu v nezaměstnanosti je třeba požádat nejpozději do tří dnů ode dne ukončení vašeho posledního zaměstnání či od uplynutí náhradní doby zaměstnání.
  • Nesmíte patřit mezi poživatele starobního důchodu a nesmíte dokonce ani pobírat dávky nemocenského pojištění.
  • Podmínkou rovněž je i účast na sociálním pojištění v posledních dvou letech, přičemž je třeba sociální pojištění platit minimálně 12 měsíců.

Co je náhradní doba zaměstnání?

V předchozích řádcích byla zmíněna náhradní doba zaměstnání, o které mnozí lidé příliš dobře nevědí. Než se tedy vydáte na Úřad práce žádat o podporu v nezaměstnanosti, je třeba si tento pojem ujasnit. Náhradní doba zaměstnání představuje období, ve kterém jste například pečovali o své nezletilé dítě do čtyř let. Dále jste mohli pečovat o osobu s jistým stupněm závislosti. Rovněž se do náhradní doby zaměstnání počítá i pobírání invalidního důchodu třetího stupně, dočasná pracovní neschopnost či vykonávání dlouhodobé dobrovolnické služby, která čítala více jak 20 hodiny týdně. Jednat se ovšem může i o další specifické případy, které jsou k nalezení na každém portálu příslušného Úřadu práce.

Jak a kde o podporu v nezaměstnanosti žádat?

O podporu v nezaměstnanosti je třeba požádat na příslušném Úřadu práce, který spadá pod vaše trvalé bydliště. Žádost je nutné podat do tří dnů od ukončení vašeho stávajícího zaměstnání či od ukončení náhradní doby zaměstnání. Žádat o podporu v nezaměstnanosti ovšem nelze podat bez předchozího vyplnění formuláře o zprostředkování zaměstnání.

Na co je třeba si dát pozor, při ukončení vašeho zaměstnání?

Někteří lidé se díky své nevědomosti připravují o nárok na vyplacení podpory v nezaměstnanosti. Stává se tak zejména z toho důvodu, že neví, jakým způsobem musí být ukončeno jejich stávající povolání. Dalším problémem je nekázeň některých uchazečů o zaměstnání, kteří se domnívají, že po splnění podmínek pro vyplacení podpory v nezaměstnanosti, již dále nemusí s úřadem práce spolupracovat, což se jim ovšem nemusí vyplatit.

  • Závažné porušení pracovní kázně

Při závažném porušení pracovní kázně vám bude Úřad práce vyplácet v podobě podpory v nezaměstnanosti pouze částku hodnou životnímu minimu. V případě, kdy totiž odejdete ze svého zaměstnání a budete v nelibosti svého nadřízeného, který s vámi tímto způsobem ukončí pracovní poměr, připravíte se o podstatně velkou částku peněz.

  • Výpověď na vlastní žádost či dohodou

Jak již bylo naznačeno, na způsobu odchodu z vašeho zaměstnání při schvalování podpory v nezaměstnanosti velmi záleží. Pokud totiž svou práci opustíte z vlastní vůle bez jakéhokoliv závažného důvodu, bude vám v podobě podpory v nezaměstnanosti vyplacena pouze částka rovna 45% z vašeho průměrného čistého měsíčního výdělku či z výše vašeho vyměřovacího základu. To samé platí při ukončení pracovní smlouvy dohodou.

  • S Úřadem práce spolupracujte

Pokud budete v evidenci Úřadu práce, je třeba si pozorně přečíst všechny podstatné body, které se vás, jakožto uchazeče o zaměstnání týkají. Úřad práce vám totiž bude aktivně shánět zaměstnání a nabízet vám různá výběrová řízení na pracovní pozice, které jsou hodny vašemu předchozímu povolání, zkušenostem či vzdělání. Pokud budete tyto pracovní pozice odmítat bez udání důvodu, může vás Úřad práce z evidence uchazečů o zaměstnání vyškrtnout. O podporu můžete přijít i v okamžiku, kdy například zapomenete dorazit na dohodnutou schůzku na Úřad práce.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace