< Zpět na výpis | 2. března 2019

Potkalo vás povýšení? Radost z něj může vystřídat pocit strachu a beznaděje!

Povýšení je cíl, ke kterému směřuje valná většina z nás. Někteří chtějí být povýšení z hlediska finančního, jiní zase po lepším místu v práci touží z hlediska své seberealizace a nabrání nových zkušeností.

Ať již jsou ale vaše touhy po povýšení v zaměstnání jakékoliv, ne vždy se mohou ve finále potkat jen s pocity radosti, o kterých se domníváme, že nás budou provázet celou novou pracovní příležitostí. Pokud vás tedy váš nadřízený povýšil a vy nyní máte na svých bedrech delegování ostatním zaměstnancům, je přirozené, že se této nové role obáváte, respektive, že se obáváte toho, jak si na této nové pozici povedete. Tlak, kterému budete vystavováni, bude totiž více než značný a jen silná povaha ho bude moci ustát bez ztráty kytičky. Ovšem žádná překážka v životě není nepřekonatelná, tudíž i v tomto směru se dá psychickým problémům spojeným s vaším povýšením předcházet.

Obavy jsou na místě, jen se jimi nesmíte nechat zatlačit do kouta

Máte obavy z toho, jak na vás budou vaši noví podřízení reagovat? Obáváte se toho, že nebudete zvládat situaci a že vaše nervy budou pracovat na plné obrátky? Máte strach, že vás vaši podřízení nebudou poslouchat a vy si tak budete muset veškerou vámi zadanou práci realizovat sami? V tom případě je načase, začít s těmito obavami pracovat. Jediné, co totiž nesmí, je vás zatlačit do kouta. Ocitnete se totiž v naprosto nové roli, ve které nebudete chtít zklamat jak svého šéfa, tak i své podřízené. Navíc budete za práci svého týmu odpovědni mnohem více, než jako řadový zaměstnanec. Avšak i přesto se musíte vzchopit a nechat obavy za zamčenými dveřmi vašeho bytu. Jedině tak se budete moci oprostit od pocitu, že nic nezvládáte.

Stanovte si jasnou vizi a naučte se pracovat se svými kolegy

Ve své nové roli si budete muset stanovit svou novou vizi, se kterou budete muset umět pracovat rok či dva. Tento plán se musí samozřejmě shodovat nejen s vašimi zkušenostmi, ale i s vašimi možnostmi, které v souvislosti s plněním podnikového cíle, máte. Plnění firemních cílů je stěžejním bodem každé firmy, tudíž si jasně stanovte, jaké tyto cíle jsou a jaké překážky je třeba absolvovat k jejich překonání. Další nezbytností je spolupráce a to i s kolegy, které nebudete mít příliš v lásce. Jedině týmový duch dokáže z firemních cílů vytvořit skutečnost.

Nedělejte ve své nové roli razantní změny!

Přijdete první den do své nové kanceláře, zavoláte si své podřízené a začnete jim sdělovat své razantní kroky, ke kterým jste se na základě vašeho včerejšího povýšení dospěli? Tak toto není zrovna nejmoudřejší rozhodnutí. Nejprve je dobré zmapovat, jaká je aktuální situace v práci a až poté začněte věci pozvolna měnit. Musíte také přijít na to, jaké lidi máte ve svém týmu. Budou mezi nimi totiž jak tahouni, tak i ti, kterým budou jisté úkoly trvat o něco déle. Musíte tak dobře vědět, komu jaký úkol můžete svěřit a nechat ho samostatně pracovat a kdo naopak bude potřebovat vaši pomoc.

Projevujte svým podřízeným úctu a chvalte je,

Pokud se domníváte, že svým podřízeným budete jen něco nakazovat a neustále je za něco shazovat, stanete se dobrým šéfem, jste na omylu. Vaše podřízené je třeba neustále za něco chválit a také jim projevovat čas od času úctu. Samozřejmě musí vědět i o věcech, které udělali špatně, ale nezapomínejte přitom na to, že vše se dá řešit v klidu.

Další důležité kroky, kterými byste se měli ve své nové roli řídit

  • Se svými podřízenými se pravidelně scházejte
  • Snažte se je chápat a nedělejte mezi nimi rozdíly
  • Buďte za každé situace spravedliví a to i tehdy, máte-li v týmu své oblíbence
  • Nenechte se obskakovat a nehrajte si na velkého bosse, za kterým není vidět žádná práce
  • Nezapomínejte na to, že bez vašich podřízených, by vaše firma nemohla prosperovat

Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace