< Zpět na výpis | 27. prosince 2018

Práce na DPP v roce 2019

Chcete mít flexibilní pracovní dobu či si určovat, kdy budete pracovat a kdy nikoliv?

Máte doma malé dítě a víte, že pracovat na plný úvazek by byla čistá sebevražda a tak rozjímáte nad možností práce na dohodu? Ať jsou již vaše důvody, které vás vedou k tomu pracovat na částečný typ úvazku jakékoliv, měli byste jistě vědět, jaké výhody a také nevýhody skýtá právě práce mimo hlavní pracovní poměr a to respektive ta, která je prováděna na dohodu o provedení práce.

Rozdíl mezi DPP a DPČ

Mnoho lidí si plete dohodu o provedení práce s dohodou o pracovní činnosti. Lidé v nich mnohdy nevidí rozdíl a tak se nechají u svého zaměstnavatele „uvrtat“ do jakéhokoliv z těchto dvou typů pracovních smluv. Rozdíl mezi nimi ale vskutku je a to zásadní. U dohody o provedení práce je kvůli odvodům důležitý zejména samotný výdělek zaměstnance. Hraničním bodem je v tomto případě částka 10.000 Kč. Pokud vaše odměna za práci nepřesáhne tuto magickou hodnotu, nebude vám z výplaty odvedeno zdravotní a sociální pojištění ale pouze daň z příjmu. V případě, kdy ovšem částku 10.000 Kč za daný měsíc překročíte, zaměstnavatel za vás bude muset odvést zdravotní a sociální pojištění a rovněž i daň z příjmu. Odvádí se z tohoto poměru tedy naprosto to samé, jako z klasického hlavního pracovního poměru. Oproti tomu u takzvané dohody o pracovní činnosti, za vás zaměstnavatel odvádí pojistné i daň z příjmu stejně tak jako u klasického hlavního pracovního poměru už tehdy, překročí-li váš příjem 3000 Kč (potažmo 2999 Kč). Dále by vaše pracovní doba v případě DPČ neměla překročit 20 hodin týdně.

Kdy se vyplatí pracovat na DPP?

Z předchozích řádků jasně vyplývá, že mnohem lepší možností, jak si přivydělat mimo hlavní pracovní poměr, je pracovat právě na DPP tedy na dohodu o provedení práce, ve které máte o něco volnější ruce. Rozsah práce nesmí překročit hranici 300 hodin v daném kalendářním roce, což platí i v případě, kdy budete mít uzavřeno hned několik DPP. Komu se tedy vyplatí pracovat na DPP? Zejména je tato možnost velmi výhodná pro maminky na mateřské dovolené, které si takto mohou ke své peněžité pomoci v mateřství či k rodičovskému příspěvku, který se měsíčně pohybuje na nemilosrdných 6.000 Kč dobře přivydělat. Mohou si takto totiž rozvrhnout svůj denní program a ví, kdy se mohou pustit do práce a kdy se naopak věnovat ratolesti. Jejich pracovní doba je flexibilní a mohou takto například zůstat zaměstnáni po dobu své rodičovské dovolené u svého stávajícího zaměstnavatele, pokud tomu bude nakloněn. Dále je tato možnost práce na DPP vhodná pro studenty či seniory, kteří tak tímto jednoduchým způsobem mohou velmi dobře obohatit svůj rodinný rozpočet.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace