< Zpět na výpis | 9. února 2019

Práce přesčas

Přemýšlíte nad tím, kde a jak si přivydělat k hlavnímu pracovnímu poměru? Než začnete hledat vedlejší příjem ve vašem okolí, můžete oslovit svého zaměstnavatele.

Nebojte se zeptat. Jen si vzpomeňte, o možných přesčasech se vám zaměstnavatel zmiňoval už během přijímacího pohovoru. Práce navíc se pro vás jistě najde, jen si dejte pozor na to, aby byla hrazená.

U více práce či práce jiného druhu nebývá výjimkou, že zaměstnavatelé uzavírají se zaměstnanci dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti, kde si nově domlouváte pracovní podmínky, druh práce a odměnu. Abychom si rozuměli, pracujete pro jednoho zaměstnavatele, ale máte více úvazků. Je to praktické a přehledné na rozdíl od přesčasů, které vám nikdo nezaplatí, pokud si je nepohlídáte. Otázka přesčasů se odvíjí od toho, co máte nebo nemáte uvedeno v pracovní smlouvě.

Mzda s přihlédnutím k přesčasům

Už na samém začátku, kdy se ucházíte o pracovní místo, byste se měli ptát. Dobře mířená otázka vám v budoucnu ušetří čas navíc, který strávíte v práci a následné rozhořčení nad tím, že vám za práci přesčas nepřísluší příplatek ani náhradní volno (Zákon č. 262/2006 Sb., ů 114 bod 3), neboť jste si v pracovní smlouvě sjednali mzdu, která již přihlíží k případným přesčasům v maximálním možném rozsahu 150 hodin za kalendářní rok. Volba slov a jejich následná písemná formulace může být zavádějící a také matoucí. Nejste-li si jisti, ptejte se.

Sjednání mzdy

Mzda se sjednává ve smlouvě dále vnitřním předpisu nebo platovém výměru, který je zaměstnavatel povinen vám předložit nejpozději v den nástupu do práce (Zákon č. 262/2006 Sb., § 113). Doporučujeme vyžádat si pracovní smlouvu k podpisu před nástupem do zaměstnání, abyste předešli možným komplikacím s výší mzdy a odměňováním. Změny spojené se mzdou je zaměstnavatel povinen vám oznámit v písemné podobě. O změnách by vás měl informovat nejpozději ke dni jejich účinnosti.

Příplatek za práci přesčas, náhradní volno

Jinak platí, že za práci přesčas vám náleží mzda a příplatek ve výši nejméně 25 % průměrného výdělku za předpokladu, že jste se nedomluvili na náhradním volnu. Otálí-li zaměstnavatel s poskytnutím náhradního volna za práci přesčas po dobu 3 měsíců od chvíle, kdy jste pracovali nad rámec sjednané pracovní doby, máte nárok na vyplacení příplatku. Toto ovšem neplatí v případě, že jste se dohodli na jiné době, kdy vám bude náhradní volno poskytnuto.

Nařízená práce přesčas

Práce přesčas je výjimečná. Přesčas vám může být zaměstnavatelem nařízen ze závažných provozních důvodů. Maximální možný rozsah práce, který po vás zaměstnavatel může požadovat, je 8 hodin týdně, 150 hodin v kalendářním roce (Zákon č. 262/2006 Sb., § 93). Práce přesčas, která by přesahovala zákonem stanovený rozsah, je na dohodě zaměstnavatele a vás jako zaměstnance. Zde získáváte volný prostor k vyjednávání. Zkuste se tedy dohodnout, je-li to možné.

Věříme, že peníze navíc uvítáte, ale vše má svá úskalí. Nenakládejte si na svá bedra víc, než unesete. Mějte prosím na paměti, že zdraví máte jenom jedno. Pokud se necítíte na to odpracovat k 40 hodinám týdně dalších 20 a více hodin přesčasů, máte právo odmítnout.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace