< Zpět na výpis | 12. prosince 2019

Práce ve svátek

Pracovat ve volném dnu většiny obyvatel se chce pouze málokomu. Jak a kdy vám může zaměstnavatel nařídit práci ve svátek ?

Práci ve svátek vám nadřízený může nařídit pouze v ojedinělých případech. O sváteční směnu nejspíše nepřijdete tehdy, pracujete-li v různých službách, které jsou zejména důležité pro uspokojování širokého obyvatelstva. V tomto případě hovoříme zejména o zdravotnictví, školství, sportu a kultuře. Dále vás směna jistě nemine v provozu, který je nepřetržitý a se kterým se setkáváme například v nemocnici či v elektrárnách. Stejně tak ve svátek může jít do práce například ošetřovatel zvířat. Do práce vás váš šéf ovšem může povolat také z důvodu mimořádné inventury, k naléhavé opravě či vykládce anebo nakládce. Nařízení by ovšem mělo být opodstatněné. Nemělo by se jednat o práci, kterou lze vykonat v jiný pracovní den.

Jaká je kompenzace za práci ve svátek?

Někdo, zejména tedy ten, jenž nemá rodinu, práci ve svátek velmi rád uvítá, jelikož je s ní spojena také odměna. Pokud dobrovolně či nedobrovolně trávíte svátek v práci, má samotný zaměstnavatel hned dvě možnosti, jak vás za práci ve svátek odměnit.

Dá vám náhradní volno

Náhradní volno je prvním benefitem, který vám váš nadřízený může nabídnout. Odpočinek má vždy přednost před jakýmkoliv obnosem peněz. Až poté, co náhradní volno odmítnete, přichází na řadu nabídka finanční. Poté je jedině na vás, pro jakou z možností se rozhodnete.

Toto náhradní volno vám musí zaměstnavatel poskytnout do tří měsíců po samotném odpracovaném svátku. Platí zde také velmi prostá matematika a sice, kolik svátků si odpracujete, tolik volných dnů získáte.

Nabídka příplatku

Téměř každý zaměstnanec dává raději přednost příplatku před náhradním volnem. Peníze se totiž mnohdy hodí více než několik dní odpočinku. Příplatek poté činí 100 % z vašeho průměrného denního výdělku. Za práci ve svátek tak dostanete zaplaceno jako za celé dva pracovní dny.

V každém případě tak musíte být za práci ve svátek odměněni, a to bez ohledu, zda jste v práci ve svátek dobrovolně či „nedobrovolně“.

 Nejste spokojeni se svojí mzdou? Najděte si dobrou práci u nás

Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace