< Zpět na výpis | 17. března 2019

Práce ve svátek? Ohlídejte si, na co všechno máte nárok!

Pracovat ve svátek se samozřejmě nikomu z nás příliš nechce a to i přesto, že víme, že za něj budeme moci čerpat buď náhradní volno či peněžitý bonus.

Některé profese ale bohužel nemají na výběr a jejich zaměstnavatel je musí chtě nechtě hnát do práce i tehdy, kdy jsou ostatní doma. Jedná se zejména o různé služby, ve kterých se uspokojují potřeby obyvatelstva, což je například zdravotnictví, kultura či školství. Volno ovšem nemají ani ti, kteří pracují jako ošetřovatelé zvířat, dále také doktoři a zdravotní sestry, kterým rovněž není nepřetržitý provoz cizí anebo ti, kteří mají na starost provoz elektráren.

Kdy zaměstnavatel nemá právo na to, povolat zaměstnance ve svátek do práce?

Pokud nepracujete ve službě, která si žádá nepřetržitý provoz a která se musí vykonávat i tehdy, připadne-li na všední den svátek, máte právo na to, být v tento den doma. Zaměstnavatel nemá právo na to, aby vás povolal do práce v tento den tehdy, nejedná-li se o naléhavou situaci, která si žádá akutní řešení či o neodkladnou práci, jakou je například inventura. Pokud se ovšem jedná o činnost, kterou lze vykonat v kterýkoliv jiný běžný den, do práce vás ve svátek nemůže nutit.

Kompenzace odpracovaných svátků

Někteří lidé a to zejména ti, kteří nemají kupříkladu rodinu, práci ve svátek kvitují a sami se do ní ženou. Je to zejména proto, že za práci ve svátek vám náleží příplatek ve výši 100% z vašeho průměrného výdělku připadajícího na jeden den. Za odpracovaný svátek si tak odnesete peníze, které se budou rovnat dvěma odpracovaným všedním dnům. Peníze vám ale může jako kompenzaci za odpracovaný svátek zaměstnavatel nabídnout až poté, co vám navrhne náhradní volno, které si můžete vybrat dle potřeby. Náhradní volno vždy budete čerpat za počet jednotlivých svátečních „šichet“. Je tedy na vás, jakou formu kompenzace si zvolíte a zda je vám cennější odpočinek ve formě náhradního volna či finanční kompenzace.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace