< Zpět na výpis | 5. srpna 2019

Přemýšlíte o práci na volné noze? Staňte se freelancerem

V USA či v Nizozemí, mají takzvaní freelanceři své pevně stanovené místo na pracovním trhu již několik dlouhých let.

V naší zemi je ovšem freelancing, stále trochu v pozadí a málokdo vůbec tuší, jak by se v této pozici měl chovat či co vůbec takzvaný freelancer dělá. Zkusme si tedy práci na volné noze, jak by se dal freelancing volně přeložit, trochu více přiblížit.

Kdo je to freelancer?

Jediným slovem, nezávislý profesionál. Přesně tak by se dal pojem freelancer přeložit. Je to totiž člověk, který vykonává jistou práci bez pracovního úvazku. Jedná se tedy zejména o podnikatele, který je takzvaně na volné noze. Může se v tomto případě jednat jak o specializovaného tak o nespecializovaného pracovníka, který pracuje jen tak, jak se mu to hodí a to bez stálého pracovního poměru.

Označení freelancer se hodí také pro někoho, kdo je kupříkladu samostatným živnostníkem a podniká buď s minimem svých zaměstnanců či naprosto sám. A vše tedy zvládá bez pomoci okolí. Je to tedy člověk, který je svým vlastním pánem a to za každých okolností. Může se v tomto případě jednat například o umělce, filozofa, řemeslníka, zemědělce či nějakého znalce. Zdá se tedy, že se jedná o povolání, které je takřka pro každého z nás, ovšem není tomu zdaleka vůbec tak. Je to totiž naprosto stejná situace, jako když špatně uchopíte home office a z vašeho povolání snů se stane jednoduše nicnedělání.

I svobodu je třeba krotit

Každému z nás se samozřejmě líbí možnost, moci si volně plánovat svůj čas a nebýt neustále pod dohledem svého šéfa. Nemuset nikoho poslouchat a ani se mu jakkoliv podřizovat, je sice lákavé, ale i tento stav má své jisté hranice. Stejně tak, jako člověk, který se pustí do home officu, tak i podnikatel na volné noze, neboli freelancer, má své jisté hranice, které je třeba dodržovat. V případě, kdy se tedy chceme stát více než úspěšným freelancerem, měli bychom se tyto hranice naučit resekovat a vymezit si jisté cíle, kterých chceme dosáhnout, jinak může náš podnikatelský záměr, naprosto ztroskotat.

Základem úspěchu je neusnout na vavřínech

Někdo by nikdy za nic nevyměnil pohodlí domova za stálou výplatu, která mu dává v životě jistotu. Pokud ovšem máte dostatek odvahy na to, jít ve stopách freelancerů, musíte počítat s tím, že za žádných okolností ve své práci nesmíte usnout na vavřínech. Být neustále v obraze a v pozoru, je základem úspěchu každé práce na volné noze.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace