< Zpět na výpis | 26. května 2019

Příspěvek na bydlení pomůže rodinám s nízkými příjmy

Těm, kteří nemají dostatečně vysoké příjmy a ocitají se v existenčních problémech, stát pomáhá celou řadou různých způsobů.

Jedním z nich je i příspěvek na bydlení, který zajistí střechu nad hlavou každému, jenž by jinak skončil buď v azylovém domě či v jiném sociálním zařízení. Kdo a za jakých podmínek může čerpat zmíněný příspěvek na bydlení?

Komu vzniká nárok na příspěvek na bydlení?

Nárok na příspěvek na bydlení vzniká každému, jenž je vlastníkem či nájemcem bytu a má v něm svůj trvalý pobyt. To ovšem k získání příspěvku samozřejmě nestačí. Důležité je rovněž i splnění dvou podmínek, mezi které patří zejména rozhodný příjem rodiny a měsíční náklady na bydlení.

Kolik musí činit měsíční náklady na bydlení?

Měsíční náklady na bydlení musí přesahovat částku takzvaného součinu příjmu, který je rozhodný pro přiznání příspěvku a také koeficientu, který je stanoven na 0,30 a v Praze dokonce na 0,35.

Kolik musí činit rozhodný příjem rodiny?

Rozhodný příjem rodiny musí být součinem rodinného příjmu a také zmíněného koeficientu, který činí 0,30 a 0,35 v Praze. Tento součin nesmí být v žádném případě vyšší než normativní náklady na bydlení.

Rozdíl mezi náklady na bydlení a normativními náklady

V případě, kdy budete žádat o příspěvek na bydlení, bude příslušný úřad pracovat s vašimi normativními náklady na bydlení a náklady na bydlení. Jaký je v těchto nákladech rozdíl?

Náklady na bydlení

  • Nájemné a náklady spojené s užíváním bytu
  • Náklady bytů vlastníků a družstevních bytů
  • Ke zmíněným nákladům se vždy ještě připočítávají náklady na vodné a stočné, energie, vytápění a odpady. V potaz se vždy berou průměrné náklady za tři poslední měsíce.

Normativní náklady na bydlení

  • Jedná se o průměrné náklady, které jsou stanoveny s ohledem na velikost dané obce. Veškeré tyto náklady zahrnují i náklady na teplo, vodné a podobně. Tyto náklady jsou postupně odstupňovány tak, aby se daly rozdělit podle osob, které ve společné domácnosti bydlí, respektive mají v daném bytě svůj trvalý pobyt bez ohledu na jejich konkrétní vztahy.


Nejste spokojeni se svojí mzdou? Najděte si dobrou práci u nás

Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace