< Zpět na výpis | 17. května 2019

Přivýdělek k důchodu

Lhůty pro odchod do důchodu se rok, od roku prodlužují a dnešní třicátníci se po právu obávají toho, že se důchodu ani nedožijí.

Ti, co ovšem v důchodu již jsou a chtějí si k němu přivydělat nějakou tu korunu, což není ničím neobvyklým, mají možnost. Jak a za jakých podmínek mohou tito lidé pracovat?

Předčasný důchod vs. řádný starobní důchod

Pokud je senior v předčasném důchodu, je jeho možnost výdělku omezená. Jeho výdělek totiž nesmí ze zákona podléhat odvodům nemocenského pojištění či z tohoto zaměstnání odvádět sociální pojištění. To v praxi znamená, že tento člověk nesmí být zaměstnán na hlavní pracovní poměr. Pokud by se senior rozhodl pro podnikání, muselo by se v tomto případě jednat o podnikání drobného charakteru.

Pokud se ovšem senior nachází v řádném starobním důchodu, může si přivydělat jakoukoliv metodou a to bez omezení. Je tedy jedno, zda bude pracovat na hlavní pracovní poměr či se pustí do podnikání.

Pravidla pro zaměstnávání starobních důchodců

Předně je důležité vědět, že pokud zaměstnanci vznikne nárok na starobní důchod, neznamená to, že musí ve své práci dostat výpověď. Ba naopak, může v ní dále pokračovat, pokud bude mít chuť. Starobní důchodce dokonce může i disponovat pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Pracující starobní důchodce tak může čerpat naprosto veškeré výhody, jako kterýkoliv jiný zaměstnanec.

Pracující důchodce si může zvýšit svůj důchod

Pokud důchodce pracuje a zároveň pobírá starobní důchod, znamená to pro něj, že si za každých odpracovaných 360 dnů může svůj starobní důchod navýšit o příjemných 0,4%. O toto zvýšení může následně požádat po uplynutí zmíněných 360 dnů.

Rovněž se i v případě, kdy vám vznikl, nárok na starobní důchod můžete rozhodnout, že svůj starobní důchod ještě čerpat nebudete a namísto toho budete stále pracovat. Pokud do důchodu odejdete později, budete se moci těšit na vyšší penzi.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace