< Zpět na výpis | 13. února 2019

Příznaky syndromu vyhoření rozhodně nepodceňujte!

Často o něm slýcháme v televizi, v novinách či se s ním setkal třeba někdo z našeho okolí anebo kolegů z práce. Řeč je o syndromu vyhoření, který umí pořádně zamávat nejen s psychickým, ale také fyzickým stavem jedince.

Příznaky syndromu vyhoření jsou přitom velmi znatelné, avšak i přesto se většině lidí nepodaří syndromu vyhoření předejít, jelikož jednoduše veškeré patologické projevy svého chování ignorují. Kdo neposlouchá své tělo, nemůže od něj čekat nic pozitivního. Pokud tedy máte dojem, že vás syndrom vyhoření může potkat či se domníváte, že už se u vás projevil a berete ho na lehkou váhu, zkuste se zamyslet nad tím, jak cenné je pro vás vaše zdraví, které má každý z nás pouze jedno.

Obrovský výdej energie a obrovský nedostatek vděku

V práci, pro kterou vesměs dýcháme, očekáváme určitý vděk za naši aktivitu. Pokud se jí ovšem nedostává, začneme propadat v úzkost, a naše práce nás jednoduše začne dusit. Pokud vydáváme ve své práci tolik energie, která se nám nikterak nevrací v podobě vděku a uznání, dříve nebo později nás musí dostihnout syndrom vyhoření. Další proměnou, která má za následek buněčné pnutí syndromu vyhoření je stres. Pokud je ho mnoho a není-li vykompenzován ničím pozitivním, stejně tak jako se při častých výběrech peněz z bankovního účtu, dříve nebo později dostaneme do mínusu, který v tomto případě přestavuje selhání našeho organismu.

Jaké jsou příznaky syndromu vyhoření?

Příznaky tohoto strašáka přicházejí pozvolna a mají vesměs velmi pomalý nástup. Nejprve nás přepadne únava, která je častým prvotním projevem toho, že se s naším tělem děje něco neobvyklého. Přinutit se ráno vstát a věnovat se každodenním povinnostem se pro postiženého člověka může stát doslova a do písmene nesplnitelným úkolem. Ruku v ruce s únavou jdou samozřejmě i problémy se spánkem jako takovým. Dále se o slovo přihlásí bolest hlavy, problémy se žaludkem, zažívací potíže či úmorné bolesti zad a zadýchávání se i při v podstatě banálních činnostech. To, že se s vámi ale skutečně něco děje poznáte především tak, že vaše pracovní tempo klesne natolik, že si nebudete schopni poradit ani s tím nejméně náročným úkolem. Kvalita práce tak bude z vaší strany na bodu mrazu. K těmto problémům se budou postupně ale nabalovat problémy další, kterými budou velmi znatelné změny ve vašem chování, které to jsou?

  • Podrážděné a vzteklé chování. Vzteklost u postiženého vyvolá i sebemenší podnět.
  • Vznětlivost, větší otevřenost ke konfliktům jak na pracovním poli, tak doma. Dále také větší podezíravost vůči svému okolí.
  • Plačtivost je doménou zejména žen, které se v životě se syndromem vyhoření setkají, dále úzkost z nedostatečného ohodnocení a naprostý pocit selhání.
  • Sklon k návykovým látkám a to především k alkoholu, kterým se dotyčný snaží svou momentální situaci vyřešit a bohužel si zadělá na ještě větší problémy, než má.
  • Výjimkou nejsou ale ani různé dopingové látky, kterými se snaží dotyčný získat zpět svou ztracenou energii a elán.
  • Někteří mohou mít sklon i k přejídání se.

Profese řadící se do skupiny nejvíce ohrožených syndromem vyhoření

Syndromem vyhoření může trpět samozřejmě každý člověk a to bez ohledu na to, jakou práci vykonává. Ovšem existují jisté profese, které se řadí mezi rizikovější, tedy mezi ty, které syndrom vyhoření potkává mnohem častěji. Jsou to profese, ve kterých je kladen vysoký důraz na profesionalitu, vysoké cíle a výkony. Tito lidé jsou pod neustálým tlakem, který může vyvrcholit až tímto psychickým problémem. Tito lidé totiž musí svou každodenní profesi zvládat v podmínkách, které často nejsou vyhovujícími a které jsou mnohdy i velmi špatně ohodnoceny ze stránky finanční. Mezi tyto rizikové profese se tak řadí na prvním místě lékaři, zdravotní sestry, učitelé, záchranáři, hasiči či novináři. Pokud se navíc k této profesi přidá osobnostní rys, kterým může být přílišná empatie, ambicióznost a perfekcionismus, je syndrom vyhoření téměř nevyhnutelný. Stejně tak ohroženou skupinou lidí jsou i ti, kteří pro svou práci doslova žijí a obětují jí naprosto veškerý svůj volný čas i zájmy. Na druhou kolej tak staví nejen rodinu a přátele, ale především své vlastní potřeby, na které jim jednoduše nezbývá čas.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace