< Zpět na výpis | 6. dubna 2019

Proč mívají ženy nižší mzdu než muži?

Ač ženy v ČR dosahují vyššího stupně vzdělání nežli muži, v průměru ve svém zaměstnání vydělávají až o 25% méně v soukromém sektoru a o 18% méně ve státním sektoru, než muži.

Jak je to možné? Proč dostávají ženy za stejné pracovní posty v průměru až o 7.000 Kč menší mzdu než muži? Na vině je celá řada faktorů. Svou roli v nerovném odměňování nesehrává jen péče o děti a domácnost, nýbrž i velmi často péče o rodiče či menší ambice na vyšší pracovní posty.

Ztracený čas na mateřské dovolené se těžce dohání

Ženy, které jsou v produktivním věku, jsou ve většině případů donuceny k tomu, aby se vzdaly svého zaměstnání na úkor mateřství. Některé ženy se posléze do zaměstnání vracejí minimálně po třech letech, a pokud se rozhodnout vychovávat dvě děti, protahuje se jejich rodičovská dovolená o minimálně další tři léta. Čas, který žena „ztratí“ na mateřské dovolené se posléze v zaměstnání jen velmi těžce dohání. Za své mluví také fakt, že ve státní sféře se odměny zaměstnanců liší podle let strávených ve státním sektoru, což je pro většinu žen po mateřské dovolené nesplnitelné.

Menší platy plat za stejnou práci

Za nižšími výdělky žen nestojí pouze jejich rodičovské povinnosti, nýbrž i fakt, že v některých firmách muži za stejnou pracovní pozici, kterou zastává i žena, dostávají v průměru větší finanční odměnu než ženy. Díky tomu se tak ženské pokolení raději spokojí s hůře placenou pracovní pozicí, která jí nebude stát tolik sil a psychického vytížení. Ženy se tak raději spokojí s hůře placeným oborem a na své ambice o lepší pracovní uplatnění raději zapomenou. Tento model tak přesně nahrává zaměstnavatelům, kteří kvalifikovanou a pečlivou ženu obsadí na post, který by mohl zvládat i kdokoliv s menší kvalifikací. Avšak pokud si žena neřekne o vyšší mzdu, zaměstnavatel jen stěží provede zvýšení platu, sám od sebe.

Vliv výplaty na rodinný život

Malé výplaty žen často mívají dopad na chod celé domácnosti. Výpočet peněžité pomoci v mateřské se odvíjí od ročního výdělku ženy, která má odpracovaný minimálně jeden rok. Velmi často se peněžitá pomoc v mateřství pohybuje okolo 10.000 Kč. Tuto částku ovšem žena dostává pouze po dobu prvních 6 měsíců. Následná rodičovská dovolená, která se neodvíjí od výdělku ženy, je o další 3.000 Kč menší. O rodinu se tak vesměs stará muž, který často na úkor volného času s dítětem shání ke svému zaměstnání ještě brigády, aby nebyl rodinný rozpočet tak napjatý. Poté, co se žena rozhodne vrátit zpět do zaměstnání, ve většině případů dostane za svou práci ještě méně peněz než před mateřskou dovolenou, jelikož nemá svému předchozímu či novému zaměstnavateli, po několika letech strávených doma, co nabídnout. Výplata, kterou tedy žena pobírá, má tak na rodinný rozpočet vliv, jak před započetím péče o potomka, tak i po něm.

Ženy si musí více věřit!

Problém s nerovným odměňováním mužů a žen není pouze jednostranný. Nýbrž i ženy se velmi často při pracovních pohovorech podhodnocují a raději se smíří s menším platovým ohodnocením. Vesměs tak personalistům sami vtloukají do hlavy myšlenku, že jim například po mateřské dovolené opravdu nemají, co nabídnout. Ženy totiž velmi často na mateřské dovolené začnou zahálet a místo seberealizace o sobě svorně prohlašují, že kromě péče o děti, nic neumějí. Ženy by si tak měli začít mnohem více věřit a v případě, kdy mají k dispozici babičku na hlídání či kohokoliv jiného, měli by jejich služeb využít a buď si nalézt zkrácený pracovní úvazek, který pomůže nejen rodinnému rozpočtu, ale také samotné mamince v tom, aby, jak se říká, neusnula na vavřínech. Pokud má navíc žena podnikavého ducha, může se pustit na mateřské třeba i do podnikání, anebo se může začít vzdělávat například v oblasti jazyků či kupříkladu účetnictví.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace