< Zpět na výpis | 20. června 2019

První tři dny nemocenské se začnou znovu proplácet! Karenční doba od 1. 7.2019 končí

Není vám dobře, bolí vás hlava, špatně se vám polyká a spustila se vám z nosu neúprosná rýma?

V tom případě se vám jistě nebude chtít vstávat z postele a vyrazit do práce, ale vidina toho, že první tři dny nemocenské nedostanete ani korunu, vás přece jen z postele vytáhne a vy se po celém pracovním dni cítíte ještě hůře, než na jeho začátku? Ano, i toto je tradiční schéma každého, jehož skolí nemoc, avšak nechce ochudit rodinný rozpočet o absurdně nízkou nemocenskou. Kromě vyčítavých pohledů ze strany svých kolegů, kteří vás budou proklínat, pokud je nakazíte, si zaděláváte i na značné zdravotní problémy, se kterými není radno si zahrávat. A tak tu pro vás máme skvělou zprávu, a sice že od 1. 7.2019 končí platit takzvaná karenční doba, která zajišťovala první tři dny nemoci bez finanční kompenzace.

Získáte svých zasloužených 60% vyměřovacího základu

První tři dny nemoci se konečně začnou počítat stejně, jako doposud 4 až 14 den pracovní neschopnosti, tedy s vidinou náhrady 60% vyměřovacího základu. Tato částka odpovídá hrubé mzdě, která je v tomto případě krácena takříkajíc redukčními hranicemi. Ti, kteří pracují na směny, mají do prvních tří dnů nemoci započítáno maximálně 24 hodin směn, které měli naplánované. Odbitím 25 hodiny nemoci začne dotyčný pobírat náhradu mzdy a to i přesto, kdyby měl naplánované rovnou tři desetihodinové směny. Mezi pracovní dny se rovněž započítávají i svátky a to v momentě, kdy by měl dotyčný v tento den skutečně dorazit do zaměstnání.

O kolik si polepšíte?

Pokud pobíráte průměrnou mzdu, polepšíte si o 2.400 Kč. Pokud pobíráte průměrně 32.000 Kč hrubého měsíčně, budete mít o celých 2.400 Kč více, než tomu bylo doposud. Tato částka se rovná 795 Kč za každý den, u prvních tří dnů vaší nemocenské. Samozřejmě si člověk, který by dal v sázku své zdraví a šel místo nemocenské do práce, vydělal více, ovšem náhrada je to oproti dosavadním částkám, více než přijatelná. Při výplatě 20.000 Kč si tak daný člověk polepší až o 1.500 Kč oproti současnému stavu.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace