< Zpět na výpis | 11. listopadu 2019

Registrace na Úřadu práce

Pokud se ocitáte v situaci, kdy se musíte registrovat na Úřad práce, je třeba rozhodně vědět, jaké dokumenty je třeba vyplnit, kdy se včas přihlásit na Úřad práce a také, co od Úřadu práce skutečně čekat.

Kdy je potřeba se přihlásit na úřad práce?

Ztratili jste práci? Podali jste výpověď z pracovního poměru či jste například výpověď sami dostali? V životě se občas přihodí situace, kdy je třeba se na úřad práce skutečně přihlásit a to bezpodmínečně. Pokud tedy skončíte ve svém stávajícím zaměstnání z jakéhokoliv důvodu, a ještě nemáte v záloze novou pracovní nabídku, je třeba se na úřadu práce zaregistrovat tak, aby vaše evidence na něm, plynule navazovala na konec vašeho pracovního poměru. Tuto plynulost si zajistíte tak, že úřad práce navštívíte do tří pracovních dnů ode dne, kdy došlo k ukončení pracovního poměru. Stejně tak mějte na paměti, že nelze navštívit jen tak ledajaký úřad práce, nýbrž ten, který se nachází v místě vašeho trvalého bydliště. Až si naleznete práci, ze stejného úřadu práce se také budete odhlašovat.

Čím dříve úřad navštívíte, tím dříve vám bude přiznána podpora v nezaměstnanosti

Finanční výpadek, který souvisí s ukončením vašeho zaměstnání, vás jistě velmi zasáhne. Je přitom jedno, zda z práce odcházíte dobrovolně či nikoliv. Čím dříve se ovšem dostavíte na úřad práce a požádáte o patřičnou podporu v nezaměstnanosti, na kterou máte za splnění jistých podmínek nárok, tím dříve získáte jistou finanční kompenzaci.

Jaké doklady je třeba si vzít s sebou na úřad práce?

Mezi základní doklad patří bezpodmínečně váš občanský průkaz. Dále si rozhodně připravte doklady, které získáte ve vašem ukončeném zaměstnání u vašeho posledního zaměstnavatele. Jednat se bude o výpověď či o dohodu o ukončení pracovního poměru. Tento doklad je pro vás důležitý zejména pro získání nároku na podporu v nezaměstnanosti. Stejně tak je pro vás podstatné vzít si s sebou zápočtový list, evidenční list důchodového pojištění a také neméně důležitý dokument, který bude obsahovat údaje o výši vašeho posledního průměrného výdělku.  Pokud se chcete dostatečně připravit na návštěvu úřadu práce, můžete si doma stáhnout potřebné formuláře, které musíte k žádosti podat a předvyplnit si je. Anebo si je můžete před svou návštěvou vyzvednout na podatelně každého úřadu práce. Pokud to neuděláte, počítejte s tím, že vaše návštěva na úřadu práce se prodlouží, jelikož bude třeba tyto doklady vyplnit na místě.

Na co rozhodně tedy nezapomenout?

  • Občanský průkaz
  • Doklad o výši vašeho průměrného výdělku
  • Zápočtový listopad
  • Evidenční list důchodového pojištění
  • Výpověď či dohodu o ukončení zaměstnání
  • Potvrzení zaměstnavatele, že vám bylo vyplaceno odstupné

Na úřadu práce poté budete vyzvání k tomu, abyste vyplnili nejen žádost o zprostředkování zaměstnání nýbrž také žádost o podporu v nezaměstnanosti.

Co vám může úřad práce nabídnout?

Někteří lidé se domnívají, že registrace na úřadu práce je nutná zejména z toho důvodu, aby vám byl přiznán nárok na podporu či aby za vás jednoduše někdo platit sociální a zdravotní pojištění. Úřad práce má ovšem za úkol především zprostředkovat zaměstnání těm, kteří se o něj aktivně uchází. S úřadem práce je tak třeba bezpodmínečně spolupracovat, a to hned z několika důvodů. V prvé řadě vás při odmítání spolupracovat s úřadem práce a také odmítání pracovních pozic, které vám úřad práce nabídne, z evidence uchazečů úřad práce vyškrtne. Tím pádem přijdete také o podporu v nezaměstnanosti. Stejně tak v tomto případě můžete zapomenout na přiznání jakýchkoliv dalších dávek, které vám mohou v nelehké situaci bez práce, přijít rozhodně vhod a těmi jsou například dávky mimořádné pomoci, příspěvek na bydlení či příspěvek na živobytí.

Další informace naleznete také na oficiálním webu Úřadu práce ČR


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace