< Zpět na výpis | 4. března 2020

Roční zúčtování daně u zaměstnanců s více příjmy

Někteří zaměstnanci mají během roku více příjmů. I přesto mohou v určitých případech požádat svého zaměstnavatele o roční zúčtování daně. Jak to tedy přesně je?

U daně z příjmu fyzických osob může zaměstnanci vzniknout nárok na daňovou vratku, ne však u sociálního a zdravotního pojištění. Pro zaměstnance je daňově vždy jednodušší, pokud za ně zaměstnavatel provede roční zúčtování daně. Kdy lze požádat o roční zúčtování i při více příjmech během jednoho roku? Podívejme se na to.

Více zaměstnavatelů během roku

Pokud jste v roce 2019 pracovali pro 2 zaměstnavatele, například pro jednoho od ledna do června a pro druhého od července do prosince, výdělky na sebe navazují a nepřekrývají se. U obou zaměstnavatelů podepíšete prohlášení k dani a může druhého zaměstnavatele požádat o roční zúčtování daně, protože jste neměli žádné jiné zdanitelné příjmy.

Příjem z pronájmu i prodej nemovitosti

Pokud jste měli za leden 2019 příjem z pronájmu nemovitosti třeba ve výši 5 500 korun, pak jste ji prodali a vlastnili jste ji déle než 5 let, je příjem z prodeje od daně z příjmu osvobozen. Jestliže jste přitom pracovali pro jednoho zaměstnavatele, můžete ho požádat o roční zúčtování daně. Mimo daňově osvobozené příjmy jste totiž měli jen příjmy z pronájmu dle § 9 zákona o dani z příjmu menší než 6 000 korun a byla splněna zákonná podmínka pro provedení ročního zúčtování daně.

Přivýdělek na DPP

V případě, že jste pracovali celý rok pro jednoho zaměstnavatele na klasickou pracovní smlouvu a podepsali zde prohlášení k dani, současně jste si přivydělávali pro zaměstnavatele na dohodu o provedení práce, hrubá měsíční odměna nikdy nepřekročila 10 000 korun a byla z ní odvedena 15% srážková daň. Při výpočtu daně z příjmu uplatníte pouze základní slevu na poplatníka. Nemusíte podávat daňové přiznání a požádáte zaměstnavatele o roční zúčtování daně. Zaplacenou sraženou daň z příjmu neobdržíte zpět, ani kdybyste dobrovolně sami podali daňové přiznání.Nejste spokojeni se svojí mzdou? Najděte si dobrou práci u nás

Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace