< Zpět na výpis | 4. února 2019

Šikana na pracovišti se musí řešit

Ač je to k nevíře, tak se každý třetí zaměstnanec setkal na pracovním poli se šikanou ze strany svého kolegy či kolegyně.

To, že po vás váš nadřízený chce nějakou práci a doslova vás otravuje svými někdy i dosti nesmyslnými požadavky, je v rámci pracovněprávního vztahu v pořádku, co ale již v pořádku není, je takzvaná šikana ze strany kolegů či vedoucích pracovníků, kteří si na vás doslova a do písmene, mnohdy léčí své ego. Těchto případů, kdy se zaměstnanec tváří v tvář setká s takovýmto druhem šikany na pracovišti, je rok od roku více a je třeba s touto neblahou situací rozhodně začít něco dělat.

Napětí, pomlouvání a nepříjemné otázky

Šikana na pracovišti mnohdy začíná zcela nevinně a to tak, že si vaše jméno čas od času vezme na paškál váš kolega a rozšíří o vás někdy i velmi nepěknou pomluvu. Již dávno neplatí, že se pomlouvají pouze ženy, tedy, že téma pomluv je výhradně jejich doménou v pracovním kolektivu. Ba i muži umí velmi dobře pomlouvat a rozšiřovat nepravdivé fámy, které jsou mnohdy propracovanější, než je tomu u ženského pokolení. Posléze je více než jasné, že vám atmosféra v práci bude velmi nepříjemná, stejně tak, jako choulostivé otázky vašich kolegů. Stále se ovšem nejedná o šikanu, jako takovou. Ta se totiž vyznačuje velmi agresivním a neetickým chováním, které mnohdy trvá rok či dva a jejíž oběti jsou na samém pokraji svých sil.

Riziková je státní správa, školství či zdravotnictví

Z veřejných průzkumů vychází najevo jedna zajímavá věc, a sice ta, že obětí šikany se většinou nestávají pracovníci v soukromých firmách, nýbrž především ti, kteří se nacházejí ve státní správě, školství či ve zdravotnictví. V těchto oborech se totiž se šikanou ve většině případů samozřejmě podřízení pracovníci setkávají mnohem častěji než ti, kteří pracují v soukromých podnicích. Jelikož a protože je šikana velmi propíraným tématem, dostala i své anglické pojmenování, kterým je mobbing a bossing, přičemž mobbing představuje zákeřnou skrytou šikany nejrůznějších forem a bossing zejména velmi nepříjemnou psychickou šikanu ze strany nadřízeného. Pokud tedy máte se šikanou na pracovišti zkušenosti, je třeba s touto situací, co možná nejdříve začít pracovat.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace