< Zpět na výpis | 26. prosince 2018

Služební cesty a diety

Vysílá vás váš zaměstnavatel často na pracovní cesty?

Víte co všechno vám musí zaměstnavatel v případě služební cesty zaplatit a na co máte během takovéto cesty vůbec nárok? Pokud v otázkách služebních cest a s nimi spojených diet máte nejasnosti, tak je ten nejvyšší čas na to si znalosti v tomto směru trochu oživit.

Co vám zaměstnavatel hradí, když vás vyšle na „služebku“?

V případě, kdy vás zaměstnavatel vyšle na služební cestu, je na vás, jakým způsobem se na tuto cestu vypravíte. Respektive, zdali pojedete svým osobním či služebním autem, anebo se na tuto cestu vydáte autobusem či vlakem. Pouze v případě, kdy se rozhodnete pro své osobní auto, budete s tímto faktem muset nejprve seznámit svého zaměstnavatele, který s tím musí souhlasit. V tomto případě vám ale i kromě pohonných hmot, bude muset zaplatit i opotřebení vašeho auta během této trasy, které u osobních automobilů činí 1,10 Kč za ujetý kilometr. Rovněž máte samozřejmě nárok, a to tehdy, jedete-li na služební cestu jakýmkoliv způsobem i na takzvanou dietu čili stravné, které během vaší služební cesty využijete. Zde ovšem platí jistá pravidla, která to jsou?

Pravidla pro diety

Pokud patříte mezi státní zaměstnance, je pro vás určen takzvaný dolní a horní limit diety. V tomto rozmezí se tak musí váš zaměstnavatel vždy pohybovat a je na něm, kolik peněz vám na stravné ve skutečnosti opravdu poskytne. Pokud ovšem pracujete v soukromé sféře, je pro vás závazná pouze ona zmíněná spodní hranice, horní částka se totiž může měnit v závislosti na rozhodnutí vašeho nadřízeného. Pro soukromého zaměstnavatele ovšem tato horní hranice není daňové uznatelným nákladem, což v případě státní sféry neplatí.

Jaká je výše stravného?

Stravné ve státní sféře pro rok 2018:

  • 78 Kč v případě, kdy vaše služební cesta cca. 5 až 12 hodin
  • 119 Kč vás čeká tehdy, je-li vaše služební cesta dlouhá 12 až18 hodin
  • 186 Kč dostanete v případě, kdy je služební cesta delší jak 18 hodin

Stravné v soukromé sféře pro rok 2018:

  • 70% u služební cesty trvající 5 až 12 hodin
  • 35 % u služební cesty trvající 12 až18 hodiny
  • 25 % u služební cesty trvající více jak 18 hodin

Kdy nárok na dietu nemáte?

Jsou i situace, kdy nárok na stravné (dietu) jednoduše nemáte. Tyto případy nastávají zejména tehdy, když je vám na pracovní cestě zařízeno bezplatné stravování. Když budete mít jídlo a také pití zařízeno pouze na část dne, o tuto částku se vám poníží výše stravného, které dostanete. Za každé jídlo, které dostanete zdarma a má-li toto jídlo povahu snídaně, oběda či večeře, výše stravného bude moci klesat až o 70%.

 


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace