< Zpět na výpis | 13. května 2019

Spořit dětem se rozhodně vyplatí

Narodilo se vám miminko a vy se nemůžete vynadívat na to, jak roztomilé a bezstarostné nyní je?

Ano, dětství je krásná věc, ovšem netrvá věčně, a pokud si nyní, když je vašemu drobečkovi pouhých pár měsíců myslíte, že je ještě čas na to myslet, kde seženete peníze na vysokou školu, kterou bude chtít vaše dítě studovat či jak a především z čeho mu zaplatíte jeho cestu do zahraničí, kde bude chtít získat jazykové dovednosti, pak jste na omylu.

Ani se totiž nenadějete a vaše malé miminko se promění v samostatného pubescenta, který sice bude nejspíše chodit na brigády, aby si vydělal na cokoliv, po čem jen bude toužit avšak, kdo ví, kam až budou stoupat ceny v době, která nás čeká třeba za dvacet let. A právě z tohoto důvodu je dobré svým dětem začít spořit již od kolébky. Jak si ale v moři různých spořících produktů pro nejmenší vybrat, ten nejvhodnější? Poradíme vám.

Na spořicí účty a termínované vklady nesázejte

Založit dětem spořicí účet či termínovaný vklad se příliš nevyplácí. Úrokové sazby u těchto produktů stále velmi zaostávají za všudypřítomnou inflací a investice do dluhopisů, akcií či do fondů jsou spojeny s přílišnými riziky, které nejspíše žádná maminka podstupovat rozhodně nechce. V úvahu tak přichází produkt, který je velmi stabilní a to nejméně na dobu šesti let a kterým je, stavební spoření u kterého vám kromě jiného vzniká i nárok na získání státní podpory. Pokud toto spoření navíc dobře nastavíte, překonáte s ním i zmíněnou inflaci, která ho tak žádným způsobem neohrozí.

Stavební spořitelny nabízejí mladým účastníkům příjemné výhody

Nelze se rozhodně divit tomu, že stavební spořitelny usilují o klienty, které pro ně představují mladou krev. Spořitelny si samozřejmě potřebují nějakým způsobem zajistit finanční prostředky, které jim zajistí zdroje pro poskytování dalších úvěrů svým klientům. Tudíž mají o děti a také mládež obrovský zájem. Dětské smlouvy se totiž těší velké oblibě a zejména maminky, které mohou alespoň po dobu šesti let ukládat jistou finanční hotovost stranou, jejich služby velmi ocení. Úspěšný start do samostatného života svým dětem přeje každý rodič. Tohoto faktu jsou si samozřejmě stavební spořitelny vědomy a tak se mladým klientům snaží nabídnout, co možná nejvýhodnější typy smluv. Mladý zákazník pro ně totiž znamená dlouhodobý kontrakt, který pro ně hraje významnou roli.

Jak dlouhou stavební spoření trvá?

Stavení spoření je možné sjednat minimálně na šest let, což je zákonem stanovená doba, za kterou lze naspořené peníze vybrat a nepřijít přitom o státní podporu. A i když si mnoho lidí mylně myslí, že stavební spoření je nutné investovat výhradně do bydlení, je to omyl. Stavební spoření si totiž může klient vybrat takřka na cokoliv. Zaplatit s ním tak může například různé výdaje související se začátkem školní docházky ratolestí či peníze investovat do úplně jiných cílů. Klient rovněž může ve stavebním spoření dále pokračovat a jeho ratolest si takto může spořit například až do své plnoletosti.

Proč stavební spoření?

  • Jedná se o nejvíce konvenční druh spoření v České republice.
  • Úrok u stavebního spoření se dostává až na hranici 3% ročně.
  • Státní podpora může být v případě, kdy každý rok na vaše konto připluje 20.000 Kč až 2.000 Kč, což vám žádný jiný produkt nenabídne.
  • Často nulový poplatek za zřízení smlouvy pro děti a mladistvé, který u dospělých činí 1% z cílové částky. U cílové částky 300.000 Kč tak zaplatí klidně až 3.000 Kč.
  • V případě, kdy máte v plánu si u stavební spořitelny vzít úvěr, můžete si své úroky zahrnout do daňového přiznání a snížit tak svůj daňový základ až o neuvěřitelných 24.000 Kč.

Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace