< Zpět na výpis | 31. července 2019

Strašák s názvem psychotesty

Slýcháte na každém kroku o tom, jak vás v oné práci budou čekat náročné psychotesty, které zvládne jen málokdo?

Máte na základě tohoto faktu strach z toho, odpovědět na pracovní nabídku ve státní správě, která si v jistých oborech psychotesty žádá či se bojíte zvednout telefon s nabídkou vaší vysněné práce jen proto, že se bojíte toho, jak byste u jejich psychotestů obstáli? V tom případě se ničeho neobávejte, jelikož psychotesty nemusí být v žádném případě takovým strašákem, jako zvěsti, které o nich kolují.

Kde všude vás psychotesty čekají?

Kromě vybraných zaměstnání se s psychotesty můžete setkat při přijímacích pohovorech na prestižních školách, v momentě, kdy budete žádat o zbrojní průkaz či dokonce tehdy, přijdete-li z nějakého důvodu o řidičské oprávnění a budete si žádat o nové. Jak se tedy na psychotesty, co možná nejlépe připravit?

Profese, ve kterých vás čekají psychologické testy

Psychotesty mají jeden jediný úkol a tím je vyřazení nevhodných kandidátů. Velká spousta profesí si totiž žádá jistou odolnost vůči stresu a psychickému vypětí a ne všichni jsou schopni jistému psychickému vypětí čelit. Jisté typy povah to jednoduše nezvládnou, a pokud se například žena, která má podobné problémy přihlásí na pozici řidičky autobusu, bude muset počítat s tím, že v testu nejspíše neobstojí. Zejména totiž v dopravě, je úspěšnost v psychotestech předpokladem ke zdárnému přijetí na danou profesi. To samé platí také u hasičů, kteří musí řešit celou řadu vyhrocených situací stejně tak, jako policisté či soudní patologové.

Štěstí přeje připraveným

Samozřejmě, že není zcela ve vašich silách se na psychotesty dokonale připravit. Avšak to není nemožné. Psychologické testy se ve většině případů skládají z různého počtu otázek, u které označujete, do jaké míry s daným tvrzením souhlasíte či nikoliv. V některých případech musíte u otázky uvést také důvod svého tvrzení či pospat situaci, která mohla být například vámi prožitou skutečností či důvodem vašeho aktuálního rozhodnutí. Pokud se ovšem přece jen chcete s psychotesty seznámit o něco více, můžete si je takzvaně „osahat“ on-line, kdy za symbolický poplatek získáte výsledek psychologických testů nanečisto na svůj e-mail. Myslete především na to, že štěstí přeje připraveným.

Tipy pro lepší výsledek psychotestů

  • Předtím, než se vydáte do zaměstnání, do školy, do autoškoly či kamkoliv jinam, kde vás budou čekat psychologické testy, zkuste doma trochu popřemýšlet nad tím, v jakém duchu se otázky ve vašem testu nejspíše ponesou. Zbaví vás to přemíry stresu ze samotného testu, který vás bude čekat.
  • Máte problém s tím, si v hlavě dobře formulovat myšlenky? V tom případě si je jednoduše hoďte na papír a zkuste si osvojit odpovědi na nejrůznější otázky, které se vám honí hlavou. Vaše reakce by ovšem měli být smysluplné a také jasně vyznívající.
  • U psychotestů se nevyplatí lhát. Pokud totiž na jednu stejnou, avšak naprosto jinak formulovanou otázku budete odpovídat jinak, může se výsledek vašeho testu zkreslit o míru pravdivosti.
  • Žádná odpověď u psychotestů není správná a dokonce ani špatná. Vliv na hodnocení vašeho testu má mnohem více faktorů, které někdy bohužel nelze ovlivnit.
  • Na váš psychotest přijďte rozhodně odpočatí a celkově dobře naladění. Pokud se budete cítit nepříjemně, pohltí vás stres či vám nebude úplně nejlépe, s dobrým výsledkem testu příliš nepočítejte. Den před testem rozhodně neponocujte, nepijte alkohol a vyhýbejte se konfliktům, které by vás mohli zbytečně podráždit. Špatná nálada totiž bude mít vliv i na váš test, který bude působit příliš negativně, frustrovaně a možná i vyhroceně.

Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 607 867 936
E-mail
info@hrubamzda.cz
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace