< Zpět na výpis | 22. dubna 2019

Umíte správně používat kreditní kartu?

Každý z nás slyšel pojem kreditní karta. Ne každý však ví, jak s ní správně zacházet a někdo ani neví, že mezi ní a kartou debetní je velký rozdíl.

Jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou?

Mezi debetní a kreditní kartou je poměrně výrazný rozdíl. Užíváním debetní karty disponujete s vlastními finančními prostředky, kdežto u té kreditní se jedná o prostředky cizí. Další rozdíl spočívá v tom, že pro zřízení kreditní karty nepotřebujete mít účet u banky. Její užívání je vázáno na specifický účet, kde je na úplném počátku nulový disponibilní zůstatek. Na základě, zpravidla písemného ujednání, můžete disponovat předem schválenou částku a dle aktuální potřeby čerpat úvěr.

Jaká jsou rizika užívání při kreditní karty?

V prvé řadě je nutné si bezpodmínečně uvědomit, že užíváním kreditní karty v podstatě čerpáte spotřebitelský úvěr a ten má svá specifika. Kreditní karta jako taková může být pro vás dobrým sluhou, ale velmi špatným pánem. Jednoduše řečeno, je nutné se ji naučit správně a efektivně používat. Jejím negativem je především to, že svádí své držitele k většímu utrácení, které se pro ně může snadno stát osudným. Při čerpání by si dlužník měl stanovit reálnou hranici, jakou sumu a v jakém časovém horizontu je schopen vrátit. Neuváženým čerpáním finančních prostředků se poměrně snadno může dostat do dluhové pasti. Dalším rizikem je zneužití vaší kreditní karty jiným uživatelem. Tomu se lze efektivně bránit sjednáním pojištění a také si pravidelně hlídat správné zaúčtování všech provedených transakcí. Možné zneužití je nutné okamžitě hlásit poskytovateli karty nebo ji prostřednictvím internetového bankovnictví přímo zablokovat.  

Využívejte bezúročné období.

Jak již samotný název napovídá, jedná se o specifikované časové období, po které můžete dlužnou částku bance vrátit, aniž by vás sankcionovala. Jeho délka může být různá, což je nutné si raději dopředu zjistit. Například mBank v současné době nabízí u své mKreditky bezúročné období až 54 dnů s možností automatické 100 % -ní splátky. Pokud chcete peníze čerpat bezúročně, je nutné si ohlídat účetní cyklus a peníze včas vrátit. V opačném případě vám banka zaúčtuje smluvně sjednané úroky a ty nemusí být zrovna malé. Kreditní kartu používejte v obchodech i při nákupu dražšího zboží. Jejím benefitem pro vás je, že nemusíte mít u sebe vyšší finanční částky a v podstatě neplatíte za zboží ihned. Jen je nutné si pohlídat bezúročné období a čerpanou částku včas uhradit. Prostřednictvím kreditní karty však raději nevybírejte peníze z bankomatu. Banky si za tuto transakci účtují poměrně vysoké částky. Navíc vás může čekat další nemilé překvapení v podobě poplatku za správu kreditní karty.

Přinese vám užívání kreditní karty i nějaké výhody?

Pravidelné používání kreditní karty vám může zajistit také určité vrácené peníze, tzv. cashback při platbách u obchodníků, s nimiž má banka poskytující kreditku vyjednané smlouvy. Zpravidla se jedná o procentuální částku z vašich nákupů. Je dobré se informovat o seznamu těchto obchodníků a uplatňovat svůj benefit. Banka vám také může nabídnout další výhody jako například první 3 měsíce vedení účtu zdarma, výběry z bankomatu nad 1000 Kč v tuzemsku i zahraničí zdarma, příspěvek na penzijní pojištění, cestovní nebo jiné pojištění, asistenční služby včetně právní asistence či jiné. Při žádosti o vydání kreditky se proto raději dobře informujte, aby vám žádný z benefitů neproklouzl mezi prsty. Některé banky nabízejí možnost výběru z různých druhů kreditních karet, z nichž každá může nabízet jiné výhody.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace