< Zpět na výpis | 7. května 2019

Víte o tom, že můžete získat příspěvek na přestěhování se za prací?

Nejspíše víte o tom, že můžete Úřad práce požádat v případě, kdy dojíždíte do zaměstnání z místa vašeho bydliště o příspěvek na dojíždění, který může být i ve výši 3.500 Kč, není tomu tak?

Co, ovšem příliš lidí netuší je fakt, že Úřad práce můžete požádat i o příspěvek na takzvané přestěhování se za prací a to v momentě, kdy se podřídíte své nové práci a rozhodnete se díky tomu, změnit i místo svého stávajícího bydliště. Kdo má na příspěvek nárok a kde o něj žádat, se dozvíte na následujících řádcích.

Kdo má na příspěvek na přestěhování se za prací nárok?

Na příspěvek má nárok každý uchazeč o zaměstnání, který do svého zaměstnání nastoupil mimo své trvalé bydliště a uvažuje o tom, že se za zaměstnáním i odstěhuje anebo tak již učinil. Ministerstvo práce a sociálních věcí tak chce tímto způsobem podpořit zejména aktivní hledání uchazečů o zaměstnání, kteří jsou například v evidenci Úřadu práce déle jak 5 měsíců. V tomto případě totiž máte na příspěvek nárok stejně tak, jako v momentě, kdy budete vedeni jako uchazeči na Úřadu práce po dobu kratší než 5 měsíců, ale nebylo vám za tuto dobu možné žádným způsobem sehnat zaměstnání v místě vašeho bydliště v návaznosti například na váš aktuální zdravotní stav, péči o dítě či nedostatečnou praxi v oboru. Nárok na tento přípěvek mají ovšem i žadatelé, kteří přišli o své zaměstnání v důsledku hromadného propouštění u svého předešlého zaměstnavatele.

Kde o příspěvek na přestěhování se, můžete požádat?

Žádost o příspěvek na přestěhování se je třeba podat na příslušném Úřadu práce v místě vašeho bydliště, tedy tam, kde proběhla i vaše evidence mezi uchazeče o zaměstnání. K vaší žádosti o zprostředkování příspěvku budete muset doložit následující:

  • Vzdálenost vaší dojížďky z místa vašeho nového bydliště a to vzdušnou čarou do vašeho aktuálního místa výkonu povolání, která musí být alespoň o celou polovinu kratší než cesta z vašeho původního bydliště.
  • Celkovou vzdálenost mezi vaším původním a novým místem bydliště, která musí být vzdušnou čarou o poznání delší než 50 km.
  • Uzavřenou kupní či nájemní smlouvu v místě vašeho nového bydliště.
  • Žadatel nesmí mít žádné nedoplatky na sociálním ani zdravotním pojištění a Úřadu práce musí předložit i svou bezdlužnost.

Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace