< Zpět na výpis | 14. listopadu 2019

Volno na pohřeb

Víte co dělat a jaké máte nároky, když potřebujete pracovní volno na pohřeb?

V pracovním životě se občas dostaneme do situace, kdy bychom rádi vyčerpali volno na velmi nemilou skutečnost, jakým je pohřeb. V těchto případech je zejména podstatné, aby zemřelá osoba měla příbuzenský vztah k samotnému zaměstnanci. Jak tedy v případě, kdy došlo k úmrtí v rodině postupovat s nárokem na volno k dostavení se na pohřeb?

Vždy záleží na příbuzenském vztahu

Pokud se ženíte či vás čeká nemilá událost, jakou je bezesporu pohřeb, máte nárok na volno v den pohřbu či svatby. V tomto případě ovšem záleží na příbuzenském vztahu k zemřelému. Pokud se jedná o smrt manžela, manželky, druha či dítěte, má zaměstnanec nárok na volno, které je mu poskytnuto v den pohřbu a dále na další dva volné dny.

Jeden den je poskytován v případě, kdy jde o pohřeb rodiče, tchýně, tchána, švagrové, švagra, sourozence, zetě či snachy. Pokud navíc celý pohřeb organizuje samotný zaměstnanec, má nárok na další den volna navíc. Jeden den volna je rovněž poskytován těm, kteří se chystají na poslední rozloučení se svými prarodiči, vnukem, prarodiči manžela či manželky či s tím, jenž se zaměstnancem žil ve společné domácnosti.

Volno po domluvě se zaměstnavatelem je možné také čerpat na pohřeb kolegy z práce.

Komu nárok na volno na pohřeb nevzniká?

Především osobám, které nebyly v přímém příbuzenském vztahu k zemřelému. Rovněž také osobám, které se zaměstnancem nežili ve společné domácnosti. V tomto případě tedy hovoříme zejména o úmrtí strýců, tet, bratranců, sestřenic, nevlastních příbuzných, jako například nevlastních sourozenců a rodičů, přítele či přítelkyně anebo sourozence manžela či manželky. V těchto případech je možné se na pohřeb uvolnit tak, že požádáte svého zaměstnavatele o neplacené volno či si vyčerpáte den dovolené, pokud ji máte. Zaměstnavatel vás rozhodně s vaší žádostí o volno na pohřeb osoby, na které vám záleželo, neodmítne.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace