< Zpět na výpis | 14. dubna 2019

Vše, co potřebujete vědět o rekvalifikačních kurzech

Nenaplňuje vás již vaše stávající zaměstnání? Uvažujete o rapidní změně profese či oboru, ve kterém pracujete?

Domníváte se, že by k vašemu lepšímu uplatnění na trhu práce mohl pomoci jistý rekvalifikační kurz, který by vás naučil něčemu novému? V tom případě byste jistě měli vědět několik zásadních informací o těchto kurzech, na které můžete získat i významnou finanční dotaci.

Kdo za mne může zaplatit rekvalifikační kurz?

Pokud jste OSVČ a máte pocit, že byste se chtěli naučit péct dorty? V tom případě si najděte rekvalifikační kurz, který se bude točit kolem cukrařiny. Nezáleží přitom na tom, zda v daném oboru pracujete či nikoliv. Kurz si ale jako OSVČ samozřejmě zaplatíte z vlastní kapsy. Pokud naopak patříte mezi uchazeče o zaměstnání, kteří jsou registrovaní na úřadu práce jakožto zájemci o zaměstnání, máte nárok na to, aby vám úřad práce váš rekvalifikační kurz zaplatil. Volba kurzu ovšem nebude tak volnomyšlenkářská jako v předchozím případě. V tomto okamžiku úřad práce posuzuje, zda máte k danému rekvalifikačnímu kurzu jisté předpoklady, tedy zda je reálná možnost po ukončení kurzu nastoupit na pozici, kde se vám získané poznatky budou hodit. Do některých rekvalifikačních kurzů se totiž můžete přihlásit pouze tehdy, máte-li určité vzdělání, tedy například výuční list v daném oboru či maturitní zkoušku.

Kolik za mne může úřad práce zaplatit?

Pokud úřad práce zhodnotí, že daný rekvalifikační kurz ve vašem případě připadá v úvahu, může vám poskytnout finanční dotaci až do výše 50.000 Kč a to v průběhu tří let. Peníze samozřejmě nedostanete na ruku, nýbrž je obdrží vzdělávací instituce, kterou budete navštěvovat. Do této finanční částky jsou započítány i náklady na ubytování či dopravu na rekvalifikační kurz. V tomto případě máte rovněž i nárok na vyplácení podpory v nezaměstnanosti.

Kurz mě nebaví, nechci ho dokončit, co teď?

Pokud vás nebaví vybraný rekvalifikační kurz, máte samozřejmě právo na to, ho opustit. V případě, kdy si ho platíte sami, jako OSVČ, vám samozřejmě peníze nikdo za nedokončený kurz nevrátí. Naprosto stejná situace nastane i tehdy, nedokončíte-li rekvalifikační kurz, který za vás uhradil úřad práce. Peníze úřadu budete muset v plné výši vrátit a to i v případě, kdy po absolvování rekvalifikačního kurzu odmítnete nastoupit na pracovní pozici, která bude hodna vašim znalostem získaným v kurzu.

 


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace