< Zpět na výpis | 7. února 2019

Vše, co potřebujete vědět o ročním zúčtování daně

Roční zúčtování daně je pro mnoho lidí každoročním strašákem, se kterým rok, co rok bojují.

Každý by chtěl totiž v ročním zúčtování uplatnit, co možná nejvíce možných slev, které jen uplatnit jdou, avšak ne každý ví, jakým způsobem to udělat. Pokud patříte mezi šťastlivce, kterým roční zúčtování daně provádí zaměstnavatel, nemusíte kromě podpisu růžového prohlášení poplatníka do 15. února v podstatě nic řešit. Pokud ovšem máte povinnost podat si daňové přiznání sami, tak můžete být ze spleti různých zákonných podmínek pro uplatnění slev lehce na rozpacích.

Kdo si podává daňové přiznání sám a za koho ho vyřizuje zaměstnavatel?

Zaměstnavatel vyřizuje roční zúčtování daně v podstatě za každého zaměstnance, který o zúčtování požádá prostřednictvím růžového prohlášení poplatníka k dani. Stačí ho tedy do 15. února podepsat, popřípadě mzdové účetní doložit podstatné formuláře k výpočtu daně a o nic víc se již nestaráte. Zaměstnavatel vám zúčtování provede a nejpozději s březnovou výplatou vám přeplatek na dani, který vám vznikne, vrátí. Pokud ovšem pracujete na HPP u svého zaměstnavatele a zároveň máte ještě další povolání a to kupříkladu na DPP a váš roční příjem z tohoto souběžného zaměstnání činí více jak 6.000 Kč za rok, jste povinni si roční zúčtování daně provést sami na vlastní pěst. Přeplatek či nedoplatek na dani posléze budete osobně žádat u příslušného správce daně.

Jaké se uplatňují slevy?

 

Sleva na poplatníka

Nárok na takzvanou slevu na poplatníka, která činí 2.070 Kč měsíčně, mají naprosto všichni zaměstnanci, kteří při nástupu do zaměstnání podepsali růžové prohlášení poplatníka k dani. Přičemž toto prohlášení můžete mít podepsané pouze u jednoho jediného zaměstnavatele. Tato sleva činí ročně 24.840 Kč a nelze možné ji jakkoliv krátit.

Sleva na manželku

Pokud ve společné domácnosti žijete s manželkou či manželem, jehož roční příjmy nepřesáhly hranici 68.000 Kč, můžete rovněž uplatnit slevu na ve výši 24.840 Kč, jediné, co budete potřebovat doložit k této slevě, je vaše čestné prohlášení o tom, že těchto příjmu manžel či manželka skutečně nedosáhl. Pokud žijete ve společné domácnosti s držitelem průkazu ZTP/P máte nárok na uplatnění slevy ve výši 49.680 Kč.

Invalidní důchodci

Pokud chcete uplatnit slevu na invalidního důchodce, máte v případě důchodce prvního a druhého stupně nárok na uplatnění slevy ve výši 2.520 Kč, v případě třetího stupně invalidního důchodu na 5.040 Kč. Nárok budete muset doložit potvrzením, které vám vydá příslušná ČSSZ.

Sleva na studenta

Pokud ve společné domácnosti žijete se studentem, který se soustavně připravuje na budoucí povolání a není mu více jak 26 let, máte nárok na uplatnění slevy na studenta, která činí 4.020 Kč. Slevu lze uplatnit pouze s potvrzením o studiu.

Školkovné

Rovněž ve svém ročním zúčtování můžete požádat o slevu na každé dítě, které navštěvuje mateřskou školku. Uplatníte ho maximálně do výše 12.200 Kč, k čerpání školkovného budete potřebovat potvrzení ze školky, kterou vaše dítě navštěvuje. Podmínku je, že slevu na školku může uplatnit pouze jeden z rodičů.

Sleva na dítě

Zejména rodiče rovněž potěší odečitatelná sleva na dítě, kterou lze uplatnit již v prvním měsíci, ve kterém se dítě narodilo. Rovněž zde platí podmínka, že tuto slevu může uplatnit pouze jeden z rodičů, což vesměs znamená, že je dobré uplatnění provést u toho z rodičů, který disponuje vyššími příjmy, což v podstatě bývá ve většině případů muž. Některé účetní také vyžadují potvrzení druhého z rodičů o tom, že slevu na dítě neuplatňuje.

Potěší vás i odečitatelné položky

Kromě těchto slev je možné výslednou daň ovlivnit i odečitatelnými položkami, kterými mohou být úroky z úvěru na stavební spoření či příspěvky na vaše penzijní připojištění. Dále také životní pojištění či dary a bezúplatná plnění.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace