< Zpět na výpis | 9. března 2019

Výpověď pro nadbytečnost může být pouze záminka

Velmi častým důvodem k vyhození zaměstnance ze zaměstnání bývá takzvaná nadbytečnost.

Firmám samozřejmě nikdo nebere, že musí redukovat své řady a přizpůsobovat se tak aktuálnímu dění na trhu, ovšem ve většině případů je vyhození pro nadbytečnost pouze takzvanou výmluvou pro vyhození někoho, kdo se zaměstnavateli nezamlouvá a chce se ho tak tímto způsobem zbavit. Dá se proti takovémuto jednání vůbec bránit?

Zaměstnavatel potřebuje k výpovědi zákonný důvod

Zaměstnanec může podat výpověď ze zaměstnání z jakéhokoliv důvodu. Někdy dokonce není třeba podávat vůbec žádný důvod a i přesto je možné výpověď podat. Zaměstnavatel už to tak jednoduché ovšem nemá, a pokud chce zaměstnance vyhodit, musí k tomu využít jeden ze zákonných důvodů. Velmi často se tak uchylují zejména k důvodu zvanému nadbytečnost. Velmi často se ale v tomto případě stává, že zaměstnanec vyhodí zaměstnance pro nadbytečnost a následně na jeho pozici dosadí někoho jiného, jak se může zaměstnanec ubránit v situaci, kdy k něčemu podobnému dojde a on je toho svědkem? A je toto jednání vůbec zákonné?

Máte nárok na vyplacení ušlé výplaty

Pokud vás zaměstnavatel propustí pro nadbytečnost, mělo by to pro vás znamenat, že budete do práce docházet ještě minimálně dva měsíce, které samozřejmě musíte dostat zaplacené. Rovněž máte nárok i na odstupné, které vaši pachuť výpovědi může lehce zmírnit a na které máte nárok v závislosti na tom, kolik let máte u daného zaměstnavatele odpracováno. Pokud máte za sebou jeden rok, náleží vám výplata za jeden měsíc, pokud tři, musíte dostat tři výplaty a tak dále.

Lhůta dvou měsíců je pro zaměstnance zásadní

Pokud byl zaměstnanec propuštěn pro nadbytečnost a jeho místo je i přesto obsazeno někým jiným, je možné podat vůči tomuto rozhodnutí dovolání. To ovšem můžete podat do dvou měsíců od doby, kdy došlo k vašemu propuštění. Háček v situaci nastává tehdy, kdy zaměstnavatel záměrně údajně zaniklé pracovní místo obsadí novým zaměstnancem až po třech měsících od vaší výpovědi pro nadbytečnost. V tomto případě se bohužel spravedlnosti nedomůžete. 


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace