< Zpět na výpis | 22. ledna 2019

Zaměstnávání cizinců

Ač se ekonomika pyšní tím, že se snížil počet nezaměstnaných osob v ČR, existují stále pracovní pozice, které zejí prázdnotou.

Zaměstnavatelé posléze jen stěží shánějí nové zaměstnance na pozice, které kupříkladu nejsou příliš atraktivní, anebo jsou méně ohodnocené. Dnes, kdy se plat státního zaměstnance rovná platu pokladní v supermarketu se jen stěží shánějí kvalitní pracovní síly pro práci například v zemědělství či stavebnictví, kde se jedná především o sezónní zaměstnávání. Tento problém posléze zaměstnavatelé řeší zaměstnáváním cizinců a to zejména z Ukrajiny potažmo z Filipín. Díky tomu nastává otázka, co všechno zaměstnavatel musí podstoupit tehdy, bude-li chtít takovéhoto zaměstnance z ciziny ve své firmě zaměstnat? Aby bylo možné takovouto pracovní sílu legálně zaměstnávat, je třeba zařídit i spoustu nezbytných formalit či se s žádostí o přidělení cizince s vyřízenými dokumenty obrátit na pracovní agenturu.

Zelená neboli zaměstnanecká karta je základ

Základním dokumentem opravňující cizince pracovat legálně v tuzemské firmě, je takzvaná zelená, dnes již zaměstnanecká karta. Díky ní mají možnost pracovníci ze třetích zemí legálně pracovat na jakékoliv pozici, která si nežádá žádnou zvláštní kvalifikaci. Pro tyto účely posléze slouží takzvaná modrá karta. Pokud tedy potřebuje zaměstnavatel sehnat zaměstnance na stavbu či do některého ze zemědělských podniků a podobně, postačí mu, když jeho nový zaměstnanec předloží svou zaměstnaneckou kartu. Ta ho kromě jiného opravňuje k dlouhodobému pobytu na našem území.

Modrá karta pro kvalifikované pracovníky

Opakem zelené karty je karta modrá. Tu obdrží ti cizinci, kteří mají za sebou alespoň 3 roky vyššího odborného či vysokoškolského vzdělání. Tito cizinci posléze mohou požádat o takzvanou modrou kartu a v naší zemi tak mohou obsadit pracovní pozici, která si jistou kvalifikaci žádá. Modrá karta tak funguje na naprosto stejném principu jako karta zaměstnanecká.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace