< Zpět na výpis | 15. února 2019

Zpřísnění hypotečních úvěrů

Tomu, jenž má sen o vlastním bydlení a doposud si ho nemohl dovolit, září roku 2018 příliš nepomohlo.

Proč? Zejména z toho důvodu, že právě v září letošního roku došlo ke zpřísnění podmínek, za kterých si lidé mohou vzít hypoteční úvěr. Na ten nyní dosáhne pouze jen hrstka vyvolených, která se se svým příjmem vejde do tabulek vydaných ČNB. Výše dluhu, který bude lidem poskytnut formou hypotečního úvěru, nesmí nyní přesáhnout devítinásobek jejich čistého ročního platu. V současné době tak bude možné vynaložit pouze 45% procent z ročního čistého platu, což je u řady zejména mladých rodin naprosto nemyslitelné. Toto opatření se ovšem nebude negativně odrážet jen na mladé rodiny, které prahnou po vlastním bydlení, nýbrž se odrazí i na cenách nájemních bytů, ve kterých doposud žije více než polovina obyvatel ČR.

Koupě bytu za účelem zisku

Dle developerů a realitních kanceláří se díky zpřísnění podmínek zvýší zájem o bytové jednotky, které budou jejich majitelé chtít pronajímat. Nemovitosti, ze kterých poplyne zisk tak půjdou doslova na dračku. Nedostupnost vlastního bydlení, která se rázem rozplyne, jako pára nad hrncem povede velké množství lidí do takovéto investice, ze které budou moci získat pevný příjem právě v podobě zisku. Otázkou ovšem zůstává, jaká situace bude na trhu tehdy, nebude-li takzvaně již, co pronajímat?

Dopad na ceny nájemného

Ač by se mohlo zdát, že zpřísnění pravidel pro hypoteční úvěry bude mít dopad pouze na ty, kteří sní o vlastním bydlení, není tomu tak. Díky nemožnosti pořídit si vlastní bydlení, jak již bylo řečeno, poroste zájem o nájemní byty. Pronajímatelé budou jistě časem požadovat po nájemnících stále více peněz. Důvod je prostý. Tito lidé budou v takto zapeklité situaci ochotni zaplatit za nájem stejnou částku, jakou by platili na měsíčních splátkách jejich hypotečního úvěru. Pronajímatelé tak z této situace budou do značné míry profitovat. 


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace