< Zpět na výpis | 22. ledna 2019

Zvýšení minimální mzdy 2019

Od ledna roku 2019 došlo k dalšímu zvýšení minimální mzdy, a to v tomto případě na částku 13.350 Kč. Lidé, kteří tak pobírají minimální mzdu, si přilepší o 1.150 Kč oproti aktuální situaci.

Mimo této paušální mzdy se zvedne rovněž i mzda vyplácená na hodinu, která nyní činí 73,20 Kč a od letošního roku vzroste na 79,80 Kč. Nejméně 150.000 lidí, kteří v současné době pobírají v ČR minimální mzdu, si tak od nového roku alespoň o něco málo přilepší.

150 000 pracujících pobírá minimální mzdu

Toto číslo zní neuvěřitelné, ovšem je tomu skutečně tak. Až 150.000 všech pracujících v ČR pobírá minimální mzdu, která pro rok 2018 činila pouhých 12.200 Kč. Pokud se podíváme na ceny potravin a služeb, které rostou rozhodně rychleji než výše mezd, je tato situace více než žalostná. Čtyři procenta všech zaměstnanců tak po zaplacení nájemného a energií velmi často z takovéto mzdy příliš peněz neuspoří. Zvýšení této minimální mzdy se rovněž promítne i v různých dávkách a odvodech. Týkat se vás to bude tehdy, budete-li mít malé děti, u kterých tak budete moci uplatnit například školkovné a to podle vašich vynaložených nákladů do výše právě zmíněné minimální mzdy.

Růst zaručené mzdy

Kromě minimální mzdy poroste i takzvaná zaručená mzda. Tedy mzda, kterou si konkrétní obor, jenž vykonáváte, žádá. Tato zaručená mzda se vyplácí hned v osmi stupních na základě náročnosti práce, kterou zastáváte a také na základě odbornosti, kterou je třeba při této práci mít. První stupeň zaručené mzdy se pohybuje na hranici mzdy minimální, tedy odpovídá nové minimální mzdě 13.350 Kč a poslední a nejvyšší osmý stupeň odpovídá dvojnásobku této částky, tedy se pohybuje na částce 26.700 Kč. Mnoho zaměstnavatelů bohužel se zaručenou mzdou bojuje a striktně se jí neřídí, ač by se to nemělo dít. Do první kategorie zaručené mzdy se totiž řadí například doplňovači zboží v obchodech a do poslední osmé kategorie kupříkladu určití vysokoškolsky vzdělaní specialisté a odborníci.

Návrh na růst mez předložila ministryně Jana Maláčová. Více o tomto kroku z pohledu vlády se případně dočtete v tiskové zprávě MPSV.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace