< Zpět na výpis | 7. února 2019

Zvýšení rodičovského příspěvku potěší každou rodinu

V lednu roku 2020 se rodiče dočkají kýženého zvýšení rodičovského příspěvku, který celou řadu let nezměnil svou výši a to i přesto, že minimální mzda roste každým rokem alespoň o pár tisíc korun.

To, čemu věřil jen málokdo se, ale ve finále dočkalo svého schválení a zvýšení rodičovského příspěvku na první dítě se v roce 2020 zvýší o 80.000 Kč, tedy z původních 220.000 Kč na 300.000 Kč. Tato změna jistě potěší každou rodinu s dětmi.

Jak rodičovský příspěvek čerpat?

Oproti peněžité pomoci v mateřství je čerpání rodičovského příspěvku daleko snadnější. Neodvíjí se totiž od toho, jakou v zaměstnání pobíráte mzdu. Částku 330.000 Kč, tedy nově schválenou částku, budou moci rodiče dětí začít pobírat v roce 2020 a to i v případě, kdy již svou rodičovskou vyčerpali a dítěti jsou již čtyři roky. Celkovou sumu ovšem nelze v žádném případě vybrat najednou. Výše měsíční částky, kterou bude moci rodič pobírat, se totiž odvíjí od jeho měsíčního platu. Tedy je možné pobírat zhruba stejnou částku, jakou činila peněžitá pomoc v mateřství. Rychlost čerpání si zčásti určuje rodič a zčásti Úřad práce, který částku vyplácí. V pravidelných měsíčních dávkách tak od Úřadu práce budete dostávat tolik, kolik bude odpovídat vaší již vyčerpané peněžité pomoci v mateřství, pokud vám na ni ovšem vznikl nárok. V případě, kdy výplata ženy činila před nástupem na mateřskou dovolenou 25.000 Kč hrubého, výše měsíčního rodičovského příspěvku pro ni bude činit 17.280 Kč, což bude její maximální strop, stejně tak, jako tomu bylo u mateřské. Za pouhých 13 měsíců tak maminka vyčerpá celou dávku rodičovského příspěvku, tedy bude moci vyčerpat, pokud tak bude ona sama chtít. Nejrychleji ale může maminka vyčerpat celou výši rodičovského příspěvku, hovoříme-li stále o částce 220.000 Kč, která je aktuální, za pouhých 7 měsíců. Po zbytek doby, co bude chtít zůstat s dítětem doma, již jí tedy žádné peníze navíc na účet nepřijdou. Pokud rodič neměl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, čerpal místo ní již samotnou rodičovskou a to v minimální možné měsíční částce, která činí 7.600 Kč a kterou mu přiřkl příslušný Úřad práce. Možné je čerpat výši rodičovského příspěvku i na základě výše platu tatínka dítěte, který může mít leckdy vyšší výplatu než žena.

Rodičům vyhovuje pomalé tempo čerpání

Rodičům všeobecně mnohem více vyhovuje takzvané pomalé tempo čerpání rodičovského příspěvku, jelikož chtějí s dítětem doma zůstat někdy i čtyři roky a nevědí, jak by vypadala situace tehdy, kdy by žena vyčerpala rodičovský příspěvek kupříkladu za zmíněných 7 měsíců. Smutné na tom je, že výše příspěvku, který může žena čerpat do čtyř let věku dítěte, doposud činil a stále ještě činí „směšných“ 5.116 Kč. Buďme tedy rádi, že ministerstvo sociálních věcí vzalo v potaz, že tato částka dnes již klasickému životnímu standardu rodiny s dítětem, opravdu nemůže stačit.

Když nevznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství

V případě, kdy mamince nevzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství, tedy v případě, kdy nemá odpracovaný jeden celý rok, bez peněž rozhodně nezůstane. Případů, kdy otěhotní studentky či ženy, které se teprve chystaly vstoupit na pracovní trh, rovněž stále přibývá a není možné, aby žena s dítětem zůstala bez prostředků. Tudíž jí v tomto případě stát neposkytne peněžitou pomoc v mateřství, ale poskytne ji rovnou zmíněný rodičovský příspěvek, který začne čerpat ihned po narození svého potomka. Takovéto ženě stát vyplatí maximálně 7.600 Kč měsíčně. V případě, kdy se narodí vícerčata 11.400 Kč měsíčně. Částku 220.000 Kč tak ženě bude moci nejrychlejším možným způsobem vybrat za 29 měsíců, přičemž částka poslední dávky bude činit pouhých 7.200 Kč. Pokud by žena ovšem chtěla rychlost plateb ovlivnit, může tak učinit vždy jednou za čtvrt roku, kdy se její vyplacená částka rodičovského příspěvku změní.


Sdílet článek:

Další články

Zobrazit více článků


Telefon
+420 731 810 744
E-mail
inspirujeme@joblungo.cz
Provozovatel: DeCP Investing group SE, Praha 2 - Nové Město, Fügnerovo nám. 1808/3, PSČ 12000, ICO: 24224596
Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na tomto webu.

Spolupracujeme s:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace